NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN, ERICH MARIA REMARQUE
Jeśli chcecie przeczytać książkę antywojenną to jest to najlepsza lektura, jaką znam.
Nie
bez przyczyny zaliczana do klasyki literatury. Tak zwana pozycja obowiązkowa.
Górnolotne
przemowy pedagogów szybko lądują na dnie okopów, przykryte kurzem, krwią i
łzami młodych chłopców. Walki na froncie uświadamiają im, że są tylko mało ważnymi
trybikami w ogromnej machinie wojennej, sterowanej przez ludzi, którzy nigdy nie
będą narażać się tak jak oni. Wiedzą, że niezależnie od tego czy przeżyją czy
nie i tak już umarli, bo nie da się normalnie żyć widząc tyle okrucieństw. Nie
mogą i nie chcą zabijać chłopaków takich samych jak oni. Bezsens tej wojny, wszechobecna
śmierć, strach, głód i zmęczenie odzierają ich z człowieczeństwa.
Na Zachodzie bez zmian poleciłabym każdemu czytelnikowi.
To ponadczasowa literatura.

Komentarze