NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN, ERICH MARIA REMARQUE

 

Jeśli chcecie przeczytać książkę antywojenną to jest to najlepsza lektura, jaką znam.

Nie bez przyczyny zaliczana do klasyki literatury. Tak zwana pozycja obowiązkowa.

 Bohaterami są niemieccy żołnierze, jeszcze do niedawna siedzący w szkolnych ławach i planujący swoją przyszłość. Namówieni podniosłymi słowami swoich profesorów zgłaszają się na front pierwszej wojny światowej.

Górnolotne przemowy pedagogów szybko lądują na dnie okopów, przykryte kurzem, krwią i łzami młodych chłopców. Walki na froncie  uświadamiają im, że są tylko mało ważnymi trybikami w ogromnej machinie wojennej, sterowanej przez ludzi, którzy nigdy nie będą narażać się tak jak oni. Wiedzą, że niezależnie od tego czy przeżyją czy nie i tak już umarli, bo nie da się normalnie żyć widząc tyle okrucieństw. Nie mogą i nie chcą zabijać chłopaków takich samych jak oni. Bezsens tej wojny, wszechobecna śmierć, strach, głód i zmęczenie odzierają ich z człowieczeństwa.

 

Na Zachodzie bez zmian poleciłabym każdemu czytelnikowi. To ponadczasowa literatura.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PALCEM PO SŁOWNIKU - SOCHA

DRUŻYNA A(A), DANIEL JAROSZEK