SUZANNE O'SULLIVAN, ŚPIĄCE KRÓLEWNY : TAJEMNICZE PRZYPADKI ZE ŚWIATA NEUROLOGII

Do tej niezwykłej książki doprowadził nas w Czytelni artykuł dotyczący zapadających na śpiączki dzieci. Interesujący wydawał się fakt, że dzieci te nie cierpiały na żadną chorobę i  nie doznały żadnego urazu np. na skutek wypadku, co mogłoby tłumaczyć ich stan. Mało tego, ci mali pacjenci nie leżeli też w szpitalu tylko w domu i po prostu spali. Dzieci, głownie dziewczynki, nie reagowały na otoczenie, chociaż z fizjologicznego punktu widzenia były całkowicie zdrowe. Spały i nie można było ich dobudzić. Nie znano przyczyny dla której tak się działo i dzieje, bo był to opis aktualnych wydarzeń.

Mocno nas to zainteresowało, więc zaczęłyśmy szukać więcej informacji. I w ten sposób dotarłyśmy do książki Suzanne O'Sullivan Śpiące królewny : tajemnicze przypadki ze świata neurologii . Stała się też ona naszym wyborem na Dyskusyjnym Klubie Książki.

Autorka książki będąca neurolożką podróżuje po całym świcie i bada różne przypadki zaburzeń psychosomatycznych. Nie są to choroby, które udało się lekarzom jasno zaklasyfikować. To tajemnicze przypadki schorzeń, którymi w niezrozumiały do końca sposób zarażają się małe społeczności różnych krajów.

Książka zaczyna się od zapadających na tzw. syndrom rezygnacji dzieci z rodzin uchodźców. To tytułowe śpiące królewny, których cierpienie i stres przerosły; które nie mogły już dłużej wytrzymać napiętej sytuacji oczekiwania na azyl -  poddały się i powoli zapadały w sen. Autorka przygląda się im, bada je, a przede wszystkim próbuje spojrzeć na te małe pacjentki w sposób holistyczny, uwzględniając szczególnie aspekt społeczno-kulturowy. W jej założeniu współczesna, zwłaszcza zachodnia medycyna, nie słucha pacjentów i nie przygląda się ich chorobom w odniesieniu do kultury, społeczności czy wierzeń. Oczywiście wie, że istnieje szereg przeszkód ( w tym przede wszystkim brak czasu na takie badanie każdego pacjenta) nie mniej jednak, badając coraz to dziwniejsze zaburzenia dochodzi do wniosku, że istnieje taka potrzeba.

Nie znając zwyczajów danego społeczeństwa czy reguł ich współżycia nie umiałaby np. wytłumaczyć ataków grisi siknis w Ameryce Środkowej, objawiających się irracjonalnym strachem, zawrotami głowy i nudnościami, a następnie agresją wobec innych lub samych siebie. Zaburzenie to staje się zaraźliwe i od jednej osoby w ataku potrafi się rozprzestrzenić na połowę szkoły. Podobnie rzecz się ma  innymi opisanymi w książce schorzeniami jak syndrom hawański czy zaraźliwe drgawki u dziewcząt z Le Roy w stanie Nowy Jork.

Na marginesie dodam, że o żadnym z nich nie miałam pojęcia.

Próby tłumaczenia ich przez autorkę idą w różnych kierunkach, zawsze jednak ważną rolę odgrywa tło społeczno-kulturowe i niezaprzeczalny staje się fakt, że źródłem ich wszystkich jest nasz umysł. 

Najcenniejsze myśli jakie wyłapałam z tej książki to stwierdzenie, że ciało jest megafonem umysłu ora fakt iż nasz umysł nie tylko całe życie się czegoś uczy, ale że może się też czegoś oduczyć… .

Poza świetnymi opisami i analizą tajemniczych przypadków ze świata neurologii, autorka wysuwa też  śmiałe wnioski w stosunku do współczesnej medycyny i rozmiarów zaufania lekarzom:

 Mamy dziś do czynienia z przesadną tendencją do medykalizacji, więc choć diagnozy stawiane najmłodszym nie zawsze są trafne i wiarygodne, rodzice biorą je za dobrą monetę. Kto wie, jak owe diagnozy wpłyną w przyszłości na psychikę i życie dzieci? Duende przychodzi i odchodzi, natomiast raz stwierdzone autyzm, ADHD, depresja czy POTS pozostają na zawsze.[1]  

Odnotowuje też trafne wnioski co do naszego społeczeństwa:

Kiedy społeczeństwo traci wspólną duchowość i poczucie więzi, ludzie szukają nowych ścieżek wsparcia. Jeśli jedynymi dostępnymi instytucjami zapewniającymi opiekę w twoim otoczeniu są przychodnie i szpitale, medykalizacji problemów o podłożu społecznym lub psychologicznym stanowi sensowne rozwiązanie. Człowiek, który czuje się odpowiednio wysłuchany tylko w gabinecie lekarskim, nie zrezygnuje z choroby.[2]

Polecamy serdecznie J



[1] O'Sullivan S., Śpiące królewny : tajemnicze przypadki ze świata neurologii, Znak Litera Nova, Kraków 2023, s.388.

[2] Ibidem, s.397.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WYSPA TAJEMNIC, MARTIN SCORSESE

LEKCJE CHEMII, BONNIE GARMUS