KARTKA Z KALENDARZA - DZIEŃ LISTONOSZY I DORĘCZYCIELI PRZESYŁEK

 




Z okazji Międzynarodowego Dnia Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek, przy pomocy słowników etymologicznych wyjaśnimy sobie słowa list i listonosz.



List
wiadomość pisemna skierowana do osoby, instytucji. Wyraz rodzimy, ogólnosłowiański. [1]

Słowo to w języku polskim pojawia się już w XIV wieku w podstawowym znaczeniu jako liść, a  także w znaczeniu czegoś płaskiego i cienkiego o kształcie liścia, czyli pismo, dokument.

Słowo rozszerza zakres znaczeniowy w późniejszych wiekach na kartkę papieru, książkę; stronę; cienką warstwę, blaszkę, arkusz. Pojawiają się też połączenia wyrazowe takie jak list gończy, list żelazny, list otwarty czy listy uwierzytelniające. Rodzina wyrazowa związana z listem to liścik, listowny, listopad oraz słowo listowy, które, co ciekawe, od wieku XIX byoł w użyciu rzeczownikowym jako roznoszący listy, listonosz.
Listowy jest zatem rodzimym słowem określającym człowieka roznoszącego listy, korespondencję. Słowo listonosz zaś jest kalką niemieckiego słowa Briefträger i zastąpiło wspomniane wcześniej nasze rodzime określenie.

 



[1] Długosz – Kurczabowa Krystyna, Wielki słownik etymologiczno-historyczny języka polskiego, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN 2008, s. 357.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WYSPA TAJEMNIC, MARTIN SCORSESE

1670 - SERIAL

TYLKO ONA ZOSTAŁA, RILEY SAGER